'ANOFTALMİ HASTALARINA UMUT OLABİLİR'

'ANOFTALMİ HASTALARINA UMUT OLABİLİR'

  Bilim Adamları, Bu Biyonik Göz Gerçek Bir Gözden Daha İyi

"Yapay gözü kullanan bir insan gece görüş yeteneği kazanacaktır."
  Bilim Adamları, Bu Biyonik Göz Gerçek Bir Gözden Daha İyi

"Yapay gözü kullanan bir insan gece görüş yeteneği kazanacaktır."

Araştırmacılar, bir insanın hassasiyetini aşabilecek, kavram kanıtı bir biyonik göz yarattıklarını söylüyorlar.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacı Zhiyong Fan, Science News'e "Gelecekte bunu daha iyi görüşlü protezler ve insansı robotik için kullanabiliriz" dedi .

Günümüzde prestijli Nature dergisinde yayınlanan bir makalede detaylandırıldığı üzere göz, özünde, ışığa duyarlı son derece yoğun bir nanotel dizisine sahip üç boyutlu yapay bir retinadır.

Fan liderliğindeki ekip, güneş pillerinde kullanılan ışığa duyarlı bir malzeme olan perovskitten yapılmış küçük sensörlerle kavisli bir alüminyum oksit membranı kapladı.

Beynin görsel korteksini taklit eden teller, bu sensörler tarafından toplanan görsel bilgileri işlenmek üzere bir bilgisayara aktarır.

Nanoteller o kadar hassastırlar ki, insan gözünün optik dalga boyu aralığını aşarak görsel ışık ile kızılötesi radyasyon arasındaki eşik olan 800 nanometre dalga boyuna tepki vermesine izin verir.

Bu, insan gözü artık ayak uyduramadığında karanlıkta şeyleri görebileceği anlamına gelir.

Fan Inverse'e "Yapay gözün bir insan kullanıcısı gece görüş kabiliyeti kazanacak" dedi .

Araştırmacılar ayrıca, gözün ışıktaki değişikliklere insan gözünden daha hızlı tepki verebileceğini ve bunun da çok kısa bir süre içinde değişen koşullara uyum sağladığını iddia ediyor.

Yapay retinanın her santimetrekaresi yaklaşık 460 milyon nano boyutlu sensör taşıyabilir ve insan retinasındaki tahmini 10 milyon hücreyi gölgede bırakabilir. Bu, insan gözünün görsel sadakatini aşabileceğini gösteriyor.

Fan Inverse'e “şu ​​anda çözünürlük açısından tam potansiyeli göstermedik” dedi ve sonunda “yapay gözümüzün bir kullanıcısı daha küçük nesneleri ve daha uzak mesafeleri görebilecek” sözünü verdi.

Scientific American'ın bildirdiğine göre , projeye dahil olmayan diğer araştırmacılar, sonunda onu insan görsel sistemine bağlayabilmek için hala çok fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti .

Ama bazıları umutlu.

Araştırmada yer almayan Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde elektrik mühendisi olan Hongrui Jiang, Scientific American'a , "Sanırım yaklaşık 10 yıl içinde, bu biyonik gözlerin çok somut pratik uygulamalarını görmemiz gerekiyor," dedi .

https://futurism.com/scientists-bionic-eye-better-real-oneKaynak : www.futurisim.com